GERMANIA – ALGERIA    2-1 (după prelungiri)

Stadion: Beira-Rio, Porto Alegre, spectatori: 43.063.

Au marcat: Schurrle 92, Ozil 119 / Djabou 120+1.

Germania: Neuer – Mustafi (Khedira 70), Mertesacker, Boateng, Howedes – Schweinsteiger (Kramer 109), Lahm, Kroos – Ozil, Gotze (Schurrle 46), Muller. Selecţioner: Joachim Loew.

Algeria: M’Bolhi – Mandi, Mostefa, Belkalem, Halliche (Bougherra 97), Ghoulam – Lacen – Taider (Brahimi 78), Feghouli, Slimani – Soudani (Djabou 100). Selecţioner: Vahid Halihodzici.

Cartonaşe galbene: Lahm 107 / Halliche 42.

Arbitru: Sandro Ricci (Brazilia).

La o primă vedere, cu siguranţă cea mai dezechilibrată optime de finală, partida dintre Germania şi Algeria s-a dovedit a fi în cele din urmă una extrem de complicată pentru tripla campioană mondială, care a reuşit să se impună doar dincolo de graniţa minutelor regulamentare.

Reprezentativa africană, probabil singura din lume ce avea procentaj maxim contra „Panzerelor”, ce-i drept doar din două jocuri, dintre care unul chiar la CM (2-1, în 1982), a început bine şi luni seară, Ghoulam irosind o bună oportunitate, cu un şut din unghi, care a trecut de puţin pe lângă poarta lui Neuer. Şi Mostefa a fost aproape să dea lovitura, însă reluarea sa, deviată de defensiva germană, şi care îl prinsese pe picior greşit pe Neuer, s-a dus de asemenea alături.

Prima şansă reală a europenilor a venit a venit abia în minutul 40! Kroos a tras din afara careului, M’Bolhi a respins în lateral, iar Gotze l-a luat la ţintă pe goalkeper-ul magrebienilor.

După odihnă, Loew a mutat cu Schurrle în locul lui Gotze, schimbând faţa locului. Nemţii au dat însă peste un portar în zi de graţie, providenţial în faţa lui Mustafi (47), Lahm (55), Muller (80) şi Schweinsteiger (90).

Astfel s-a ajuns în prelungiri! Nu înainte ca Slimani să ajungă încă o dată mai târziu decât Neuer, ieşit mult dintre buturi pentru a respinge balonul. O imagine des întâlnită în meciul de la Porto Alegre.

Doar un minut şi 33 de secunde au rezistat algerienii în „extra-time”: călcâi Schurrle, după o pasă a lui Ozil. Jucător ce, pe fondul avântării în atac a algerienilor, avea la rându-i să puncteze în minutul 119, din faţa porţii, cu un şut puternic sub bară.

În prelungirile prelungirilor au marcat şi africanii, prin rezerva Djabou, care a fructificat o excelentă centrare cu o reluare la colţul lung, însă a fost prea târziu pentru a mai putea fi schimbat ceva.