„Cuvântul Libertăţii” vă prezintă mutările iernii înaintea reluării returului, în acest week-end / Ghidul Ligii I

0
61

STEAUA – au plecat: Machado (Rayo Vallecano), Martinovic (Wuhan), T. Bălan, Dumitraş (Ceahlăul); au venit: Râpă (Oţelul), Tatu, Năstăsie, Lupu (ambii U Cluj), Iancu (Viitorul).

Echipa-tip: Tătăruşanu – Râpă, Szukala, Chiricheş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, Tănase, Chipciu – Rusescu.

 

ASTRA – au plecat: Vădrariu, Mihalache (ambii la FC Bihor), Boumale (Levadiakos), Salif Nogo; au venit: B. Coutinho (H. Tel Aviv), Ungurean (Zlatna), Giurgiu (Severin).

Echipa-tip: Lung – Măţel, Găman, Mureşan, Bărboianu – Takayuki, Distefano – Tembo, Budescu, William – Fatai.

 

FC VASLUI – au plecat: Gheorghiu (Ceahlăul), M. Niculae (Shandong), Coman, Mif, Zmeu, Varga, Cânu, Tukura, Annang; au venit: Roşu (Luceafărul Oradea), Nedzipi (Tetovo), Buziuc, Bagu (ambii Suceava), Popovici (Făget).

Echipa-tip: Cerniauskas – Milanov, Celeban, Charalambous, Sălăgeanu – Antal, N’Doye, Caue, Stanciu, Sânmărtean – Temwanjera.

 

PANDURII – au plecat: Petre Grigoraş (antrenor, Oţelul), Maxim (Stuttgart), S. Lupu, Konyeha (ambii la FC Baia Mare), Ignea (Botoşani); au venit: Cristi Pustai (antrenor, Gaz Metan), Popin (Novi Pazar), Paraskevas (U Cluj), Predescu, Anton (ambii de la Bistriţa), Nicoară (CFR Cluj), Alaverdashvili (Georgia).

Echipa-tip: Mingote – Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad – Voiculeţ, Nistor, Nicoară – Răduţ, Lemnaru, Ibeh.

 

CFR CLUJ – au plecat: Sougou (OM), Lui Alberto (Vitoria), Bastos (Al Nassr), Aguirregaray (Penarol), Kivuvu, Mincă, Nicoară (Pandurii), Martinez, Nuno Diogo; au venit: Muniru (Ghana), Obiorah (Padova), Maah (Cittadella), Weldon (Yatai).

Echipa-tip: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Maftei, Camora – Deac, Mureşan, Rui Pedro – Weldon, Kapetanos.

 

PETROLUL – au plecat: Tony (Chiajna), Cojocnean (Gaz Metan), Ad. Cristea (Standard), Opriţa (Mordovia), M. Roman (Severin), Galamaz (Famagusta), Avogadri, Cesinha, Mendy; au venit: Naziri (Milsami), Mojica (Petrolero), Sauvadet (Clermont), Romario (Bistriţa), Renan (Rapid).

Echipa-tip: Bornescu – Grecu, Yamissi, Geraldo, Guilherme – Marinescu, Hoban, M. Cristescu – Hamza, Grozav – Bokila.

 

DINAMO – au plecat: Dorinel Munteanu (antrenor, Mordovia), Issa Ba, Ţucudean (Standard),  Pulhac (Qabala), Galcev (Botev Plovdiv), Koulibaly, Alvarez; au venit: Cornel Ţălnar (antrenor), Dandea (Severin).

Echipa-tip: Bălgrădean – Nica, Luchin, D. Grigore, Muşat – C. Matei, Boubacar, C. Munteanu, Curtean – Alexe, Dănciulescu.

 

FC BRAŞOV – au plecat: Fl. Lazăr (Bihor), Străuţ, Taborda, Dorinel Popa, Tameş, Olariu, Hadnagy, Brata; au venit: Guclu (Evian), Vagner (FCM Tg. Mureş), Danquah (Ghana), Marinescu (Severin), Oltean (FC Bihor), Tătar (Sibiu).

Echipa-tip: Marinescu – Velayos, Machado, Munteanu, Cr. Ionescu – Viveiros, Mateiu, Dias, I. Popa – Buga, Batin.

 

RAPID – au plecat: Bilaşco, Burcă, Pavlovic, Glauber (Columbus), Albuţ, Ilijoski, Renan (Petrolul), Codrea, Goga (Ramat Gan), Surdu (Limassol), Bozovic (Mordovia), Teixeira (Shabab), Rui Duarte (Famagusta), Milislavjevic (Razgrad); au venit: E. Dică (Mioveni), Mardare (Oţelul).

Echipa-tip: Pecanha – I. Voicu, Abrudan, Oros, Mardare – N. Grigore, Grigorie, E. Dică – M. Roman, Pancu, Herea.

 

CONCORDIA – au plecat: M. Chiţu (Bistriţa), R. Cârstea, Lepmets (Ceahlăul), Simion, V. Creţu (Beroe); au venit: Tony (Petrolul), Coşereanu (Mioveni), Bucurică (Alba Iulia), Mărgărit (Sportul).

Echipa-tip: Niţă – Leca, Ghionea, Fl. Ilie, Bucurică – A. Stan, Paraschiv, Serediuc, S. Pană – Wellington, Tony.

 

OŢELUL – au plecat: Viorel Tănase (antrenor), Enescu, Viglianti, L. Buş (Enisey), Inkango, Pena (FK Baku), Perendija (Mordovia), Râpă (Steaua), Mardare (Rapid), Cucu, Punosevac (ambii la Tg. Mureş); au venit: Petre Grigoraş (antrenor, Pandurii), Joao Felipe (Flamengo), Marquinhos (Parana), Gazale (Catolica), Vancea, Zaharia (ambii Severin), Astafei (Gaz Metan).

Echipa-tip: Grahovac –J. Felipe, Costin, Sârghi, Zaharia – Iorga, Giurgiu, Neagu, Astafei –Vancea, Didi.

 

MEDIAŞ – au plecat: Cristi Pustai (antrenor, Pandurii), Akaki (Mordovia), Vukadinovic,  Bud (Bihor), Vasilache (Bihor), Astafei (Oţelul); au venit: Gh. Mulţescu (antrenor), Radovic (Borca), Drăghici (U Cluj), Cojocnean (Petrolul).

Echipa-tip: Pleşca – Trtovac, Frăsinescu, Markovic, Buzean – Cojocnean, Todea, Eric, C. Petre – Bawab, Drăghici.

 

VIITORUL – a plecat: Iancu (Steaua), Păcuraru, Călinţaru, Bolboaşă; au venit: Mitache (Tulcea).

Echipa-tip: Buzbuchi – Bălaşa, Larie, Puţanu, Toşca – Benzar, Vaştag, Chiţu, Gavra – Dică, Alibec.

 

CEAHLĂUL – au plecat: Muscalu, Forminte, Chitoşcă, Viţelaru, Drugă, Gafiţa, Ţepeş (ambii Suceava); au venit: Lepmets (Chiajna), Dumitraş (Steaua), Gheorghiu (Vaslui).

Echipa-tip: Lepmets – Dumitraş, Marc, Cazan, Moreno – Gheorghiu, Achim, Monroy, Stana – Golubovic, Constantinescu.

 

CSMS IAŞI – a plecat: P. Jovanovic; au venit: Mitic, Moutinho (ambii Severin).

Echipa-tip: Irimia – Mitic, Creţu, Tincu, Vladu – Keita, Moutinho, Milea, Ţigănaşu – Pătulea, Onofraş.

 

„U” CLUJ – au plecat: Tobă, Iancu, B. Pătraşcu, Cucui, Drăghici, Paraskevas (Pandurii), Balauru (FCM Tg. Mureş), Krumov, Ambaris, Matache (Măciuca), Paulinho (Goztepe), Cleiton (Guarantigueta), Alex Dos Santos; au venit: Ionel Ganea (antrenor), V. Iacob (Volos), Hăisan (CS Buftea), Dedu (FC Braşov), Raţiu (Ştefăneşti), Hidişan (UTA), Apostu (FCM Tg. Mureş), Ninu (Severin), D. Moldovan (Astra), Borza (Petrolul), Turcu (Viitorul), Bucşă (Bergisch), Buleică (Severin).

Echipa-tip: Hăisan – Ninu, Raţiu, Szilagy, Muzac – Buleică, Borza, Hidişan, V. Gheorghe – Iacob, Apostu.

 

SEVERIN – au plecat: Nicolo Napoli (antrenor), Moutinho, Mitic (ambii CSMS Iaşi), Bălău, Ologu, Barry Kader, Neacşa, Dandea (Dinamo),  Marinescu (Braşov), Fl. Pătraşcu, Dragalina (Mioveni), Golic (Atyrau), Buleică (U Cluj), Şteţcă, Gugu (Tg. Mureş), Giurgiu (Astra), Abba (Conpet Ploieşti), Vancea, Zaharia (ambii Oţelul); au venit: Vranjkovic (Celik), D. Stoica, Fl. Costea, Dănănae, Velcovici, Mecea (ambii FC Olt), M. Roman (Petrolul), Dzahlilov (R. Kazan), Dăruială (Timişoara), Tătaru (Pandurii), Asanovic (Croaţia), Tole (Austria), Panagopoulos, Tripsas, Merkouris, Biris, Moustakis (toţi din Grecia), Hasanovic (Bosna Sarajevo), Marko (Voslau), Arezina (Kladovo), Poiană (Tg. Mureş),

Echipa-tip: Panagopoulos – Dănănae, Durimel, Tătaru, Dzahlilov – Olah, Velcovici, D. Stoica, Fl. Costea – Roman, Joel Thomas.

 

BISTRIŢA – au plecat: Romario (Petrolul), Braganca (Salamanca), Predescu, Anton (ambii la Pandurii), Fl. Bratu, Tudose, Năstase, Zahiri, Moraes, Laio, Reano, Ayza (Mioveni), Peteleu, Cafasso; au venit: M. Chiţu (Chiajna), A. Berceanu (Buzău), Hlinca (Măciuca), C. Bucur (UTA), R. Radu (Tulcea), Ad. Iordache (Mioveni), Pop (Baia Mare).

Echipa-tip: Dolha – Ţârcă, Hlinca, Iordache, Stroe – Enescu, V. Pop, Feher, M. Chiţu, R. Radu – Curtuiuş.

 

 

Etapa a 20-a

Vineri

Gaz Metan – Gloria Bistriţa – ora 20 (Digisport 1)

Sâmbătă

Concordia – CS Turnu Severin – ora 15 (Digisport 1)

Ceahlăul – Pandurii – ora 17.30 (Digisport 1)

CSMS Iaşi – Rapid – ora 20 (Digisport 1)

Duminică

Oţelul – Petrolul – ora 18 (Digisport 1)

Dinamo – FC Braşov – ora 20 (Antena 1)

Luni

Astra Giurgiu – Viitorul – ora 18 (Digisport 1)

„U” Cluj – Steaua – ora 19.30 (Dolcesport 1)

FC Vaslui – CFR Cluj – ora 20.30 (Digisport 1)

 

 

Clasament

1. Steaua         19        15        2          2          46-15   47

2. Astra           19        11        4          4          40-21   37

3. Vaslui          19        10        5          4          30-18   35

4. Pandurii       19        10        5          4          30-25   35

5. CFR Cluj     19        9          5          5          37-24   32

6. Petrolul        19        8          7          4          27-17   31

7. Dinamo       19        8          6          5          30-23   30

8. FC Braşov   19        7          5          7          26-27   26

9. Rapid          19        7          5          7          21-22   26

10. Concordia 19        6          6          7          18-28   24

11. Oţelul        19        5          7          7          23-27   22

12. Mediaş      19        5          6          8          19-27   21

13. Viitorul      19        4          9          6          22-25   21

14. Ceahlăul    19        5          5          9          23-35   19

15. Poli Iaşi     19        5          3          11        18-25   18

16. „U” Cluj    19        4          5          10        18-34   17

17. Severin      19        2          6          11        18-29   12

18. Bistriţa       19        2          6          11        13-36   12