Fotbal – Preliminarii CM 2018: Start dezamăgitor pentru finalistele Euro 2016, meci nebun la Sofia! Toate rezultatele şi marcatorii serii de marţi

0
265

Campioana continentală en-titre, Portuglia, a început cu o înfrângere campania pentru CM 2018, scor 0-2, în deplasare, cu Elveţia. Gazdele arenei St. Jakob din Basel au marcat ambele goluri în prima jumătate de oră, prin Embolo (23) şi Mehmedi (30). Lusitanii nu au putut conta la această partidă pe starul lor, Cristiano Ronaldo, neselecţionat din pricina unei accidentări mai vechi. În tot acest timp, Franţa a fost ţinută în şah, la Borisov, de reprezentativa Belarusului, 0-0 într-un meci arbitrat de Ovidiu Haţegan. Un alt o-o surprinzător s-a înregistrat şi în Feroe, Ungaria bifind această contra-performanţă. Altfel, meciul serii a avut loc la Sofia! Bulgaria a condus cu 1-0 la pauză Luxemburg, dar modesta oponentă a întors rezultatul: 1-2 (min 62). Vecinii de la Sud de Dunăre au revenit de asemenea, 3-2 (min. 79), numai că luxemburghezii au muşcat din nou în primul minut al prelungirilor, 3-3. Atacantul lui Crotone, Aleksandar Tonev, a reuşit în cele din urmă să salveze Bulgaria, 4-3 (min. 90+2).

• GRUPA A
  • Belarus – Franţa 0-0.
  • Bulgaria – Luxemburg 4-3 (Rangelov 16, Marcelinho 65, I. Popov 79, Tonev 90+2 / Joachim 60, 62, Bohnert 90+1).
  • Suedia – Olanda 1-1 (Berg 43 / Sneijder 67).
  • GRUPA B
  • Andorra – Letonia 0-1 (Sabala 48).
  • I-le Feoe – Ungaria 0-0.
  • Elveţia – Portugalia 2-0 (Embolo 23, Mehmedi 30).
  • GRUPA H
  • Bosnia – Estonia 5-0 (Spahic 7, 90+2, Dzeko 23 pen., Medunjanin 71, Ibisevic 83).
  • Cipru – Belgia 0-3 (Lukaku 13, 61, Carrasco 81).
  • Gibraltar – Grecia 1-4 (Walker 26 / Mitroglou 10, Wiseman 44 aut., Fortounis 45, Torosidis 45+2).